Ara
  • Said CESUR

Kooperatif Genel Kurulumuz Gerçekleştirildi


S.S Yığılca Bal Arısı, Ana Arısı, Damızlık Arı, Arı Ürünleri Ve Tarım Ürünleri Üretimi Ve Pazarlama Kooperatifi (Balköy) olağan genel kurulu yapıldı. Yığılca Belediyesi toplantı salonunda üyelerin katılımı ile yapılan genel kurulda 2018 yılı hesapları okunarak ibra edildi.

Genel Kurulda hesapların ibrasının ardından söz alan Kooperatif Başkanı Said Cesur;

"Öncelikle 2018 Mali Yılına ait Genel Kurulumuza katılım sağlayan ortaklarımıza Kooperatif Yönetimimiz adına teşekkür ediyorum. Kooperatifimizin yönetimini devraldığımız 2018 yılı Ağustos ayından bu tarafa 60 (altmış) kovan olan arı mevcudumuzu 110 (yüzon) seviyesine çıkardık.

Aynı zamanda bu yıl yani 2019 yılında 450 (dörtyüzelli) kg Orman Gülü balı hasadı yaptık ancak mevsim şartlarının elverişsiz olmasından dolayı Kestane Balı üretimi gerçekleştiremedik. 2018 yılının sonundan itibaren ortaklarımızdan İdris GÜNAY' ın gayretleri sonucu Kooperatifimizin arı kolonilerinin bakımını yapacak ve gelişmesine öncülük edecek 1 (bir) adet Tarım Danışmanı (Arıcılık Teknikeri) istihdam etmeye başladık.

2019 üretim sezonu boyunca Tarım Danışmanımızın nezaretinde arı kolonilerimizin bakımı gerçekleştirildi ve Tarım Danışmanımız nezaretinde arı Kolonilerimiz şu an Çiçek Balı üretimi için Balköy Bal Ormanındadır.

Çok Değerli Üreticilerimize ve Ortaklarımıza öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. Kooperatimizin çok kısıtlı imkanları ile bu önemli görevi ifa etmeye gayret ediyoruz. Kooperatif Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Enver ERTÜRK şüphesiz aramızda en fazla gayret gösteren ortağımızdır. Ancak sadece Enver Bey'in veya İdris Bey'in gayreti ile biryere varabilmemiz mümkün değil. Tüm ortaklarımızın Yığılca Arısı'nı ve Yığılca İzole Bölgesini sahiplenmesi gerekiyor. Bunun için ilçemize dışarıdan arı girişlerini Yığılca Arı ırkını koruyabilmek adına engellememiz gerekiyor. Kooperatif ortaklarımızdan dahi ilçemize dışarıdan arı getiren arıcılarımız var. Yığılca Ana Arısı adı altında değişik ırklara ait ana arıların satışını yapan veya buna aracılık eden arıcılarımız var. Dışarıdan arı girişlerini engellememiz siz değerli üreticilerimize bağlı… Köyünüze arı girişi olduğunda Tarım İlçe Müdürlüğümüze, Kooperatifimize veya Yönetim Kurulu Üyelerimizden herhangi birine haber vermeniz yeterlidir.

Bizim öncelikle Yığılca Ana Arısını ve Yığılca İzole Bölgemizi korumamız gerekiyor. Yığılcamızın gelişmesinde alternatif gelir kaynağı olabilecek üretim alanları arasında tek çıkış kapımız Yığılca Ana Arısı üretiminin artırılması ve arıcılığın yaygınlaştırılmasıdır. Yığılca Ana Arısı ırkı Yığılcamız için çok büyük bir fırsattır. Ki bildiğiniz gibi Türkiye'nin dört bir tarafından Yığılca Ana Arısı siparişleri alıyoruz.

Birlik ve beraberlik içerisinde ilçemizdeki bu değeri çok büyük bir fırsata çevirmemiz için önümüzde tek bir engel var. O da birlik ve beraberlik içerisinde olmamamız. Örnek verecek olursak geçtiğimiz yıl Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından Damızlık Yığılca Ana Arısı üretim tesisi kurulması için bir proje başlatıldı. Bu projede kullanılan Damızlık evsaftaki Arı Kolonileri ise Kooperatif Ortağımız olan Ana Arı Yetiştiricilerimizden sağlandı. Ancak bu projede değerlendirilen Yığılca Arısı kolonilerimizin değişik amaçlar için değerlendirildiğini hep birlikte görüyoruz. Bu nedenle kooperatifimizin güçlü olması gerekiyor. Bir Binboğa, bir Anavarza olmamızın önündeki tek engel birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmememizden kaynaklanıyor. Biz Yığılcamızı Yığılca Ana Arısı ve Yığılca İzole Bölgesinden elde edilen çok kıymetli Yığılca Balı ile çok daha ilerilere taşıyacağımıza inanıyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Şu an kimin kooperatifi yönettiğinin veya kimin yönetimde yer aldığının emin olun çok önemi yok. Ama emin olun birlikte hareket edersek bu kooperatif Yığılcamızı kalkındıracak, Yığılca An Arısı Üretimini ve arıcılığı yaygınlaştıracak, önemli bir gelir kapısı haline getirecek güce sahip olur. İşte bunun için her zaman söylüyoruz. “Eller Çoğaldıkça İşler Hafifler”. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.


25 görüntüleme0 yorum

© 2017 T.C Yığılca Kaymakamlığı Desteğiyle            kA

  • Wix Facebook page