Ara
  • Balköy

BALKÖY YIĞILCA KOOPERATİFİ ORGANİK BAL ÜRETİMİ İÇİN KOLARI SIVADI


Yığılca Kaymakamlığı Yığılca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü ve Balköy Yığılca Kooperatifi işbirliği ile Yığılca genelinde yürütülmekte olan “BALKÖY Projesi” kapsamında Yığılca Kaymakamlığı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından geliştirilen BALKÖY entegre projesi kapsamında yapılan projelerle arıcılara üretimden pazarlamaya, reklam çalışmalarından alet ve ekipman teminine kadar destek verilmiş olup bunun yanında Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü tarafından entegre edilen projede BALKÖY Bal Üretim Ormanı alanına konaklama alanları ve arılık temini desteği sağlandı.

Organik Bal Üretimi için yapılan toplantıda, Projenin Yığılca için çok önemli olduğunu dile getiren Yığılca Kaymakamı M. Furkan SANCAKTUTAR, “Yığılcanın sektörel anlamda gelişim sahaları sınırlı ve belli olup, bunlardan biri tarım, diğeri de kültür ve turizm alanında yapılabilecek faaliyetlerdir. Bu proje, İlçemiz ve İlimiz adına bir marka değer ve farkındalık oluşturmak açısından çok önemli. Yığılca bu proje ile diğer yörelerden farklı olarak organik bal üretimine yönelmiştir. Çukurören ve Yoğunpelit köyleri arasında kalan Bal üretim ormanının bu faaliyetin uygulanabileceği en önemli sahalardan birisidir. Potansiyel tespitleri yapılan BALKÖY Bal Üretim Ormanını koruma altına alacağız. Bizim farkındalığımız bu olacak. Bu anlamda projede emeği geçen ilgili kurumlarımız Gıda Tarım Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüze, Yığılca Orman İşletme Müdürlüğümüze ve arıcılarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca projenin finansmanına verdiği destek dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğüne ve Orman İşletmesi Genel Müdürlüğüne Yığılca halkı adına ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Yığılca İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık İlçe Müdürü Bünyamin ALİ ise, Yığılca’nın çok önemli bir arıcılık potansiyeli olduğunu, Yığılca dağlarında ve ormanlarında üretilen balın kalitesinin yapılan analizler doğrultusunda ülkemizin en kaliteli ballarından olduğunu söyleyen ALİ üretilen Yığılca balının hak ettiği değere ulaşamadığını belirtti. Dolayısıyla burada bir üretim değeri var, ancak bunun markalaşması gerekiyor. İşte bu proje ile burada üretilen müthiş değerli balı organik üretim çatısı altında toplayacağız, kalitesini artıracağız, markalaşma yoluyla değerini arttıracağız.” dedi.

BALKÖY Projesi kapsamının önemli ayaklarından biri olan organik bal üretimi için yığılca genelinde 51 arıcı ile başlanacak olan üretim için gerekli başvurular yapıldığını belirten ALİ 2018 yılı itibari ile organik BALKÖY YIĞILCA balının sofralarda olacağını belirtti.

Toplantının sonunda Katılımcılara teşekkür eden Kaymakam SANCAKTUTAR arıcılara bol, bereketli üretim sezonu geçirmeleri temennisinde bulundu.


151 görüntüleme0 yorum

© 2017 T.C Yığılca Kaymakamlığı Desteğiyle            kA

  • Wix Facebook page