Yığılca Arı ve Tarım Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi

      Arı ve Tarım Ürünleri Üretim ve Pazarlama kooperatifi 2013 yılında kurulmuş olup dahili ve harici sebeplerden dolayı 2015 yılında tasfiye kararı almıştır. Kooperatifin yeniden ayaklandırılması; 2016 yılında Arıcılığın problemleri ve çözüm önerileri adlı toplantıda Kaymakamımız Sn M. Furkan SANCAKTUTAR’ın öncülüğünde yapılan çözüm önerileri ve alınacak tedbirler kapsamında tekrar gündeme gelmiş ve kooperatifin yeniden aktifleştirilmesi kararı alınmıştır.

      2016 kasım ayında yapılan olağanüstü genel kurulda şu anki mevcut yönetim faaliyetlerine başlanmış ve Kaymakamlığımız öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile bir çalıştay başlatılmıştır.

      Arıcılığın problemleri çözüm önerileri adlı toplantıda çıkan sonuçlardan alınacak tedbirlerden biride Kaymakam’ımızın önerisi ile arı hastalıkları ve zararlılarından ari, tarımsal faliyetlerin asgari düzeyde tutulduğu bal ormanı (Balköy projesi) oluşturulması kararıdır. Bu kararla beraber Kaymakamlık himayesinde  İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü , DAGEM Müdürlüğü ve Kooperatifle birlikte Balköy Entegre Projesi ilk adımı atılmış ve yüklenici olarak Balköy Projesinde kooperatif merkezi rol üstlenmiştir. Balköy Projesine entegre olan işletmemiz proje kapsamında İlçe GTHB Müdürlüğü ile Arıcılıkla ilgili eğitim-yayım, üretim, pazarlama ve uygulamaları hususunda çalışma başlatılmıştır.

Bu kapsamda Kooperatifin faaliyetleri, İlçemiz arıcılığının geliştirilmesi, üretilen arı ürünlerinin gerçek değeri üzerinden piyasaya arzının sağlanarak üreticimizin ekonomik refah seviyesinin yükseltilmesi hedeflenmektedir. Kooperatifimiz amaçlarından biri de üreticilerimize ihtiyaçları olan üretim girdilerini en uygun fiyatla temin etmek, ürettikleri arı ürünlerinin de gerçek değeri üzerinden piyasaya arzını sağlamaktır. Üreticilerimizin arıcılıkla ilgili toplantı, festival vb. sosyal faaliyetlerle buluşturulmasının sağlanması, bu şekilde üreticilerimizin arıcılık konusunda bilgi ve tecrübe birikiminin artırılması, arıcılığı profesyonel meslek olarak görülmesi amaçlanmaktadır. 

© 2017 T.C Yığılca Kaymakamlığı Desteğiyle            kA

  • Wix Facebook page